İsraf olmasın...

Birleşmiş Milletler’e bağlı Gıda ve Tarım Örgütü tarafından her yıl 16 Ekim bir tema belirlenerek Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor. Bu günü, bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ve turizm sektörünün önde gelen kuruluşları tarafından desteklenen, gıda israfını önlemeye yönelik farkındalık yaratma ve bilinçlendirme çalışmalarının yer alacağı projeyle taçlandırmak istedik.

Günümüzde 2,1 milyar insanın açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşadığı, buna rağmen üretilen gıdanın üçte birinin sofralara bile gelmeden çöpe gittiği dünyada, gıda israfını önlemeye yönelik toplumsal sorumluluk projelerinde bulunmak sektör temsilcileri olarak bizlere ayrı bir sorumluluk yüklüyor.

Yine geçtiğimiz aylarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, konunun hassasiyetine vurgu yaparak, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ile Türkiye arasındaki Ortaklık Programı’nda dünya çapında her yıl üretilen 4 milyon ton gıdanın 1.3 milyon tonunun israf edildiğini belirtmişti. Fakıbaba, özellikle lokanta ve lüks otellerin porsiyonlarına dikkat çekip, “Lokantalarda porsiyonlar çok büyük. Önümüze yemekler geliyor ve ancak yarısını yiyebiliyoruz, diğer yarısı çöpe gidiyor. Biz yeteri kadar yiyoruz, yemeyenlere vermek zorundayız. Onun için porsiyonların özellikle lüks otellerde küçülmesi taraftarıyım” demişti.

TİTİZLİKLE ÇALIŞILIYOR

İşte gıda israfıyla ilgili yukarıda saydığımız tüm gerekçeler, sektör temsilcileri olarak bizleri harekete geçirdi.

 Bu vesileyle, ARAL Grup tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde artan gıda israfını önlemeye yönelik “Afiyet Olsun, İsraf Olmasın” sloganıyla toplumun tüm kesimlerine yayılması hedeflenen Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Programı, federasyonumuzun titizlikle üzerinde durduğu ve toplumun tüm kesimine ulaştırılması gereken bir proje olarak öne çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ve turizm sektörünün önde gelen kuruluşları tarafından desteklenen, gıda israfını önlemeye yönelik farkındalık yaratma ve bilinçlendirme çalışmalarının yer alacağı projeye, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolasıyla federasyonumuza bağlı odalarımız da destek veriyor. Proje ile  dünyada gıda israfının artık son bulacağını umut ediyorum.

Sevgiyle kalın, ağız tadıyla yaşayın...

Aykut Yenice'nin köşe yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.